Genel

Half-Cut Panel

Half-Cut Solar Panel

Hücreler normal 60 hücreli veya 72 hücreli güneş panellerinde kullanılan hücrelerin yarısı büyüklüğündedir. Yeni tasarım direnci düşürerek verimi ve performansı artırmaktadır.

Yarım kesilmiş hücre, güneş modülleri üretimi için yeni bir tekniktir. Bu modüller mono veya poli hücrelerini kullanır. Ancak, bir modülden daha fazla verimlilik sağlamak için bir araya getirilme şekilleri değiştirilmiştir.

Standart bir güneş PV modülünde, birden fazla güneş pili önceden tanımlanmış watt, güneş modülü oluşturmak için monte edilir. Hücreler bölündükçe her bir hücrenin ürettiği güç yarıya iner ve hücre ve modül seviyesindeki direnç kayıpları dörtte bire düşer. Yarıya indirilmiş akım hücrelerdeki sıcaklığı önemli ölçüde düşürür ve bu da sıcak nokta etkisi riskini azaltır. Bu faktörler genellikle sistemin ömrünü etkiler ve modülün iki parçaya bölünmesi genel performansı da etkiler. Modülün bölünmesi, üretilen akımın yolunu kısaltır ve bu da direnç kayıplarını daha da azaltır. Modülün dikey montajı, gölgeleme durumlarında da kullanışlıdır.

Mevcut endüstri trendlerine göre, yarı kesilmiş güneş pili modüllerinin tasarım ve hücre tipine bağlı olarak, modül başına 5 ila 8 W güç çıkışını artırdığı bildirilmiştir.

Bu geliştirilmiş modül, güç kaybı azaltarak, dolgu faktörünü artırır, mevcut ışıktan daha fazla akım üretmek için de hücrenin kapasitesini artırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir